Elegant Lighting Chandelier Elegant Cut V1800SR30G/EC
SKU: V1800SR30G/EC
Install Sheet
Spec Sheet
Dimensions Chain/Rod Length: 60" Length: 30" Width: 30" Height: 72" Maximum Height: 60" Wire Length: 141.73" Specifications Product Type: Chandeliers Hanging Device: Chain Voltage: 110V - 125V Dimmable: Yes Socket Type: E12 Number of Lights: 28 Wattage/Bulb: 40 Max/Nominal Watt: 1120 Crystal/Glass Color: clear Wire Included: Yes Bulb Shape: B10 Harware Material: Steel Fixture Material: Steel and Crystal Product Shape: Chandeliers Assembly Required: YES Hardware Finish: Gold Bulb Included: No UL & ULC Standard: UL,ULC Weight: 94 Product Warranty: 1 year limited Shipment type: LTL
Spec Sheet