Elegant Lighting Chandelier Royal Cut 1130D32PN-SS/RC
SKU: 1130D32PN-SS/RC
Add to Wishlist
Install Sheet
Spec Sheet
Dimensions Chain/Rod Length: 60" Length: 32" Width: 32" Height: 34.5" Maximum Height: 100" Wire Length: 141.73" Specifications Product Type: Chandeliers Hanging Device: Chain Voltage: 110V - 125V Dimmable: Yes Socket Type: E12 Number of Lights: 6 Wattage/Bulb: 60 Max/Nominal Watt: 360 Crystal/Glass Color: Silver Shade (Grey) Wire Included: Yes Bulb Shape: B10 Harware Material: Brass Fixture Material: Steel and Glass Product Shape: Chandeliers Assembly Required: YES Hardware Finish: Polished nickel Bulb Included: No UL & ULC Standard: UL,ULC Weight: 32.68 Product Warranty: 1 year limited Shipment type: Oversized Ground