Elegant Lighting Chandelier Royal Cut 1203D28PN/RC
SKU: 1203D28PN/RC
Spec Sheet
Dimensions Chain/Rod Length: 60" Length: 28" Width: 28" Height: 15.5" Maximum Height: 75.5" Wire Length: 141.73" Specifications Product Type: Chandeliers Hanging Device: Chain Voltage: 110V - 125V Dimmable: Yes Socket Type: E12 Number of Lights: 8 Wattage/Bulb: 60 Max/Nominal Watt: 480 Crystal/Glass Color: clear Wire Included: Yes Bulb Shape: B10 Harware Material: Steel Fixture Material: Steel Product Shape: Chandeliers Assembly Required: YES Hardware Finish: Polished nickel Bulb Included: No UL & ULC Standard: UL,ULC Weight: 131 Product Warranty: 1 year limited Shipment type: Oversized Ground