Elegant Lighting Chandelier Royal Cut 1214D20MB-SS/RC
SKU: 1214D20MB-SS/RC
Add to Wishlist
Install Sheet
Spec Sheet
Dimensions Chain/Rod Length: 60" Length: 20" Width: 20" Height: 9" Maximum Height: 69" Wire Length: 141.73" Specifications Product Type: Chandeliers Hanging Device: Chain Voltage: 110V - 125V Dimmable: Yes Socket Type: E12 Number of Lights: 5 Wattage/Bulb: 40 Max/Nominal Watt: 200 Crystal/Glass Color: Silver Shade (Grey) Wire Included: Yes Bulb Shape: B10 Harware Material: Steel Fixture Material: Steel Product Shape: Chandeliers Assembly Required: YES Hardware Finish: Matte Black Bulb Included: No UL & ULC Standard: UL,ULC Weight: 26 Product Warranty: 1 year limited Shipment type: Small Parcel