Elegant Lighting Chandelier Royal Cut 1214D32MB/RC
SKU: 1214D32MB/RC
Spec Sheet
Dimensions Chain/Rod Length: 60" Length: 32" Width: 32" Height: 10.5" Maximum Height: 70" Wire Length: 141.73" Specifications Product Type: Chandeliers Hanging Device: Chain Voltage: 110V - 125V Dimmable: Yes Socket Type: E12 Number of Lights: 8 Wattage/Bulb: 40 Max/Nominal Watt: 320 Crystal/Glass Color: clear Wire Included: Yes Bulb Shape: B10 Harware Material: Steel Fixture Material: Steel Product Shape: Chandeliers Assembly Required: YES Hardware Finish: Matte Black Bulb Included: No UL & ULC Standard: UL,ULC Weight: 55.4 Product Warranty: 1 year limited Shipment type: Oversized Ground