Elegant Lighting Chandelier Royal Cut 1216G40MB/RC
SKU: 1216G40MB/RC
Spec Sheet
Dimensions Chain/Rod Length: 60" Length: 40" Width: 13" Height: 15" Maximum Height: 75" Wire Length: 141.73" Specifications Product Type: Chandeliers Hanging Device: Chain Voltage: 110V - 125V Dimmable: Yes Socket Type: E12 Number of Lights: 6 Wattage/Bulb: 40 Max/Nominal Watt: 240 Crystal/Glass Color: clear Wire Included: Yes Bulb Shape: B10 Harware Material: Steel Fixture Material: Steel Product Shape: Chandeliers Assembly Required: YES Hardware Finish: Matte Black Bulb Included: No UL & ULC Standard: UL,ULC Weight: 44 Product Warranty: 1 year limited Shipment type: Small Parcel