Elegant Lighting Chandelier Royal Cut 2800D38C-GT/RC
SKU: 2800D38C-GT/RC
Spec Sheet
Dimensions Chain/Rod Length: 60" Length: 38" Width: 38" Height: 52" Maximum Height: 112" Wire Length: 141.73" Specifications Product Type: Chandeliers Hanging Device: Chain Voltage: 110V - 125V Dimmable: Yes Socket Type: E12 Number of Lights: 28 Wattage/Bulb: 40 Max/Nominal Watt: 1120 Crystal/Glass Color: Golden Teak (Smoky) Wire Included: Yes Bulb Shape: B10 Harware Material: Steel Fixture Material: Steel and Glass Product Shape: Chandeliers Assembly Required: YES Hardware Finish: Chrome Bulb Included: No UL & ULC Standard: UL,ULC Weight: 97 Product Warranty: 1 year limited Shipment type: Oversized Ground