Elegant Lighting Chandelier Royal Cut 2800G120C/RC
SKU: 2800G120C/RC
Add to Wishlist
Install Sheet
Spec Sheet
Dimensions Chain/Rod Length: 60" Length: 96" Width: 96" Height: 120" Maximum Height: 160" Wire Length: 144" Specifications Product Type: Chandeliers Hanging Device: Chain Voltage: 110V - 125V Dimmable: Yes Socket Type: E12 Number of Lights: 84 Wattage/Bulb: 40 Max/Nominal Watt: 3360 Crystal/Glass Color: clear Wire Included: Yes Bulb Shape: B10 Harware Material: Steel Fixture Material: Steel and Glass Product Shape: Chandeliers Assembly Required: YES Hardware Finish: Chrome Bulb Included: No UL & ULC Standard: UL,ULC Weight: 420 Product Warranty: 1 year limited Shipment type: LTL