Elegant Lighting Chandelier Royal Cut 2800G72C/RC
SKU: 2800G72C/RC
Spec Sheet
Dimensions Chain/Rod Length: 60" Length: 72" Width: 72" Height: 60" Maximum Height: 120" Wire Length: 141.73" Specifications Product Type: Chandeliers Hanging Device: Chain Voltage: 110V - 125V Dimmable: Yes Socket Type: E12 Number of Lights: 49 Wattage/Bulb: 40 Max/Nominal Watt: 1960 Crystal/Glass Color: clear Wire Included: Yes Bulb Shape: B10 Harware Material: Steel Fixture Material: Steel and Glass Product Shape: Chandeliers Assembly Required: YES Hardware Finish: Chrome Bulb Included: No UL & ULC Standard: UL,ULC Weight: 261 Product Warranty: 1 year limited Shipment type: LTL