Elegant Lighting Chandelier Royal Cut V1900G30C/RC
SKU: V1900G30C/RC
Add to Wishlist
Install Sheet
Spec Sheet
Dimensions Chain/Rod Length: 60" Length: 30" Width: 30" Height: 48" Maximum Height: 108" Wire Length: 141.73" Specifications Product Type: Chandeliers Hanging Device: Chain Voltage: 110V - 125V Dimmable: Yes Socket Type: E12 Number of Lights: 17 Wattage/Bulb: 40 Max/Nominal Watt: 680 Crystal/Glass Color: clear Wire Included: Yes Bulb Shape: B10 Harware Material: Steel Fixture Material: Steel and Crystal Product Shape: Chandeliers Assembly Required: YES Hardware Finish: Chrome Bulb Included: No UL & ULC Standard: UL,ULC Weight: 62 Product Warranty: 1 year limited Shipment type: Oversized Ground