Elegant Lighting Chandelier Royal Cut V2011D21DB/RC
SKU: V2011D21DB/RC
Install Sheet
Spec Sheet
Dimensions Chain/Rod Length: 60" Length: 21" Width: 21" Height: 22" Maximum Height: 82" Wire Length: 141.73" Specifications Product Type: Chandeliers Hanging Device: Chain Voltage: 110V - 125V Dimmable: Yes Socket Type: E12 Number of Lights: 8 Wattage/Bulb: 40 Max/Nominal Watt: 320 Crystal/Glass Color: clear Wire Included: Yes Bulb Shape: B10 Harware Material: Steel Fixture Material: Steel and Crystal Product Shape: Chandeliers Assembly Required: YES Hardware Finish: Dark Bronze Bulb Included: No UL & ULC Standard: UL,ULC Weight: 19 Product Warranty: 1 year limited Shipment type: Small Parcel
Spec Sheet