Elegant Lighting Pendant Light Royal Cut 2800D20G-GT/RC
SKU: 2800D20G-GT/RC
Spec Sheet
Dimensions Chain/Rod Length: 60" Length: 20" Width: 20" Height: 25" Maximum Height: 85" Wire Length: 141.73" Specifications Product Type: Pendants Hanging Device: Chain Voltage: 110V - 125V Dimmable: Yes Socket Type: E12 Number of Lights: 6 Wattage/Bulb: 40 Max/Nominal Watt: 240 Crystal/Glass Color: Golden Teak (Smoky) Wire Included: Yes Bulb Shape: B10 Harware Material: Steel Fixture Material: Steel and Glass Product Shape: Pendants Assembly Required: YES Hardware Finish: Gold Bulb Included: No UL & ULC Standard: UL,ULC Weight: 28 Product Warranty: 1 year limited Shipment type: Small Parcel