Elegant Lighting Pendant Light Royal Cut V2914D24C/RC
SKU: V2914D24C/RC
Add to Wishlist
Install Sheet
Spec Sheet
Dimensions Chain/Rod Length: 60" Length: 24" Width: 24" Height: 6.5" Maximum Height: 59.1" Wire Length: 70.9" Specifications Product Type: Pendants Hanging Device: Cord Voltage: 110V - 125V Dimmable: Yes Socket Type: G9 Number of Lights: 10 Wattage/Bulb: 20 Max/Nominal Watt: 200 Crystal/Glass Color: clear Wire Included: Yes Bulb Shape: T4 Harware Material: Steel Fixture Material: Iron and Crystal Product Shape: Pendants Assembly Required: YES Hardware Finish: Chrome Bulb Included: No UL & ULC Standard: UL,ULC Weight: 21.12 Product Warranty: 1 year limited Shipment type: Small Parcel