Elegant Lighting Pendant Light Royal Cut V8001D19BK/RC
SKU: V8001D19BK/RC
Add to Wishlist
Install Sheet
Spec Sheet
Dimensions Chain/Rod Length: 60" Length: 19" Width: 19" Height: 23" Maximum Height: 83" Wire Length: 144" Specifications Product Type: Pendants Hanging Device: Chain Voltage: 110V - 125V Dimmable: Yes Socket Type: E12 Number of Lights: 10 Wattage/Bulb: 40W Max/Nominal Watt: 400W Crystal/Glass Color: Clear Wire Included: Yes Harware Material: Metal Fixture Material: Metal and Crystal Product Shape: Pendants Assembly Required: YES Hardware Finish: black Bulb Included: No UL & ULC Standard: YES Dry/Wet/Damp: Damp Weight: 33 Product Warranty: 1 year limited Shipment type: Small Parcel