Elegant Lighting Wall Sconce Elegant Cut V1800W12C/EC
SKU: V1800W12C/EC
Install Sheet
Spec Sheet
Dimensions Length: 12" Width: 7" Height: 6" Extension: 7" Wire Length: 11.81" Specifications Product Type: Wall Sconce Voltage: 110V - 125V Dimmable: Yes Socket Type: E12 Number of Lights: 2 Wattage/Bulb: 40 Max/Nominal Watt: 80 Crystal/Glass Color: clear Wire Included: Yes Bulb Shape: B10 Harware Material: Steel Fixture Material: Steel Product Shape: Wall Sconce Assembly Required: YES Hardware Finish: Chrome Bulb Included: No UL & ULC Standard: UL,ULC Dry/Wet/Damp: Damp Weight: 8 Product Warranty: 1 year limited Shipment type: Small Parcel
Spec Sheet