Elegant Lighting Chandelier 2200G36SG
SKU: 2200G36SG
Add to Wishlist
Install Sheet
Spec Sheet
Dimensions Chain/Rod Length: 46" Length: 36" Width: 12" Height: 12" Maximum Height: 57.5" Wire Length: 75" Specifications Product Type: Chandeliers Hanging Device: Rod Voltage: 110V - 125V Dimmable: Yes Socket Type: G9 Number of Lights: 20 Wattage/Bulb: 20W Max/Nominal Watt: 400W Crystal/Glass Color: Clear Wire Included: Yes ETL: Yes Harware Material: Iron Fixture Material: Iron and Crystal Product Shape: Rectangle Assembly Required: Yes Distressed Finish: No Hardware Finish: Satin Gold Bulb Included: No Dry/Wet/Damp: Dry Weight: 23.2 Product Warranty: 1 year limited Shipment type: small parcel