Elegant Lighting Chandelier 3000G48BK
SKU: 3000G48BK
Add to Wishlist
Install Sheet
Spec Sheet
Dimensions Chain/Rod Length: 59" Length: 48" Width: 12" Height: 13.5" Maximum Height: 60" Wire Length: 118" Specifications Product Type: Chandeliers Hanging Device: Steel Wire Voltage: 110V - 125V Dimmable: Yes Socket Type: G9 Number of Lights: 28 Wattage/Bulb: 20W Max/Nominal Watt: 560W Crystal/Glass Color: Clear Wire Included: Yes ETL: Yes Harware Material: Iron Fixture Material: Iron and Crystal Product Shape: Rectangle Assembly Required: Yes Distressed Finish: No Hardware Finish: Black Bulb Included: No Dry/Wet/Damp: Dry Weight: 81.2 Product Warranty: 1 year limited Shipment type: LTL