Elegant Lighting Chandelier Royal Cut 1202D50PN-GT/RC
SKU: 1202D50PN-GT/RC
Spec Sheet
Dimensions Chain/Rod Length: 60" Length: 50" Width: 14" Height: 18" Maximum Height: 78" Wire Length: 141.73" Specifications Product Type: Chandeliers Hanging Device: Chain Voltage: 110V - 125V Dimmable: Yes Socket Type: E12 Number of Lights: 12 Wattage/Bulb: 60 Max/Nominal Watt: 720 Crystal/Glass Color: Golden Teak (Smoky) Wire Included: Yes Bulb Shape: B10 Harware Material: Steel Fixture Material: Steel Product Shape: Chandeliers Assembly Required: YES Hardware Finish: Polished nickel Bulb Included: No UL & ULC Standard: UL,ULC Weight: 124 Product Warranty: 1 year limited Shipment type: LTL