Elegant Lighting Chandelier Royal Cut 1205G36FG/RC
SKU: 1205G36FG/RC
Spec Sheet
Dimensions Chain/Rod Length: 60" Length: 36" Width: 36" Height: 41" Maximum Height: 101" Wire Length: 144" Specifications Product Type: Chandeliers Hanging Device: Chain Voltage: 110V - 125V Dimmable: Yes Socket Type: E12 Number of Lights: 8 Wattage/Bulb: 40 Max/Nominal Watt: 320 Crystal/Glass Color: clear Wire Included: Yes Bulb Shape: B10 Harware Material: Steel Fixture Material: Steel and Crystal Product Shape: Chandeliers Assembly Required: YES Hardware Finish: French Gold Bulb Included: No UL & ULC Standard: UL,ULC Weight: 50 Product Warranty: 1 year limited Shipment type: LTL